5 tipů, jak rychle prodat byt

 

Rozhodli jste se prodat byt a chcete ho prodat co nejdříve? Zde uvádíme 5 tipů, které Vám šance na rychlý prodej zvýší.

1. Prodávejte za rozumnou cenu

 Nikdo nechce na prodeji bytu prodělat. Naopak. Pokud to ale s kupní cenou přeženete, můžete odradit zájemce. Čím déle visí nemovitost na realitních serverech, tím rychleji ztrácí na hodnotě. Když se vám nikdo neozve do týdne, pravděpodobně jste špatně nastavili cenu a budete s ní muset jít dolů.

 Realitní kancelář Vám může pomoci stanovit správnou cenu nemovitosti. Udělá průzkum trhu v dané lokalitě a zjistí, za kolik se v dané oblasti prodávají nemovitosti se stejnou dispozicí, velikostí, ve stejném (podobném) stavu atd. Takový průzkum můžete udělat i sami.

 Cenu nemovitosti ovlivňuje především lokalita, místo v ulici nebo čtvrti, velikost bytu, jeho stav, druh vlastnictví (osobní nebo družstevní), orientace bytu, patro v bytovém domě…

2. Foťte byt uklizený

 Pokud dáváte do inzerce fotografie bytu, dbejte na to, aby byl uklizený, nebo ještě lépe prázdný. Špinavé ponožky ležící vedle neustlané postele na fotografii nevypadají dobře. Byt se pokuste nafotit za denního světla a nebojte se ještě přisvítit. Tmavé fotografie též spíše odrazují a na potencionálního zájemce mohou působit tak, že je v bytě málo světla a ve tmavé "kobce" nikdo bydlet nechce. Dbejte na to, aby byly fotografie vyfocené rovně, a aby na nich bylo vše podstatné. Nebojte se ukázat více fotek stejného místa z různých úhlů, docílíte tím lepší představy o prostoru. Vyplatí se přidat i pár fotek okolí bytu, například výhled z oken.

3. Neprovozujte virtuální prohlídky

 V dnešní době se vše přemísťuje do online světa. Tak proč ne i virtuální prohlídky bytu? Bohužel virtuální prohlídky přinášejí většinou opačný efekt, než by si člověk přál. V dnešní době si nikdo nekoupí byt bez osobní prohlídky. Věnujte tedy svůj čas potencionálním kupcům a proveďte je bytem osobně.

4. Uspořádejte online aukci nemovitosti

 Online aukce fungují úplně perfektně právě v této době, kdy je kupujících málo a často tlačí na cenu. Jak online aukce probíhá? Na začátku se záměrně sníží inzerovaná cena bytu, aby se přilákalo větší množství zájemců. Jakmile se jich nahromadí více, vyhlásí se online aukce. Ta probíhá podobně jako tzv. obálková metoda. Každý přihodí podle svých možností k původně inzerované ceně a byt nakonec koupí ten, kdo dá nejvíc.

5. Dejte přednost zájemcům s vlastními zdroji

 Velké zdržení u prodeje bytu může nastat při jednání s bankou. Proto je lepší upřednostnit ty zájemce, kteří mají úvěr již předjednaný, nebo mají vlastní zdroje. V případě, že si vyberete zájemce, kteří jsou teprve v začátcích jednání o poskytnutí hypotečního úvěru, je možné, že ztratíte dva až tři měsíce pouze čekáním, než se vyjádří banka. Pokud žádost banka o úvěr nakonec neschválí, musíte byt znovu inzerovat a celý kolotoč tím začne od začátku.