Boj s energetickou krizí pomocí krbu nebo kamen

Posadit se k rozpálenému krbu, poslouchat praskání ohně, cítit vůni dřeva a k tomu popíjet teplý čaj nebo svařák. Málo co nám dá pocítit takového ducha zimy, adventního času a blížících se Vánoc, než zvuk praskajícího dřeva z krbu či kamen.

To, co dříve bývalo spíše způsobem čistě estetickým má v dnešní době i praktický význam. Nejeden z nás jistě přemýšlí, jak by mohl levně vytopit celý dům. Na možné řešení toho problému se podíváme v dnešním článku.

Výhody

Odpovědí na tuto otázku je krb, nejedná se jen o elegantní dekoraci obývacího pokoje, ale hlavně o funkční zdroj vytápění domu. Jak ale docílit toho, aby nebyla vytápěna pouze ta místnost, kde máme krb, ale aby vyhřál i okolní místnosti a v ideálním případě i celý dům? Přesně k tomuto účelu slouží krby s výměníkem, díky těm můžeme teplo rozvést po domě. Vytápění dřevem je v tomto případě velmi schopnou náhradou za plyn či elektřinu. Kromě úspory za energie má plápolající oheň pozitivní vliv na naše tělo a psychiku. Navíc vůně dřeva a pohled do plamenů navodí útulnou atmosféru.

Kamna v bytě

Pro to, abyste si pořídili krb nebo kamna, není nutně podmínkou bydlet v domě. Hřejivou atmosféru je možné si vykouzlit i v bytě.
Pokud bydlíte ve starších budovách, máte výhodu, protože některé starší projekty bytových domů komíny pro jednotlivé byty mají, výstavby z 60. a 70. let počítaly s kamny v každém bytě. Co je ovšem důležité si uvědomit, je předběžná prohlídla kominíkem, komíny jsou totiž často v takovém stavu, že se nemohou používat. Problém mohou mít byty v nejvyšších patrech, protože komín musí mít účinnou výšku pět metrů.
Rozhodnete-li se pro kamna v bytě, bude jistě zapotřebí domluva s SVJ, protože komíny jsou společnou součástí domu.
Podstatné je také komín správně provozovat, a to dle zákonných norem, konkrétně Zákonem o hasičském záchranném boru č. 320/2015 § 43, odst. 1 Sb. a vyhláškou Ministerstva vnitra č. 34/2016.
Dále je nutné dávat pozor na revizi komína, před uvedením od provozu. Dvakrát ročně je zapotřebí vymetání a jednou ročně kontrolní prohlídka, termín těchto kontrol je třeba předkládat na SVJ  a to z pojistných smluv na dům.
Nevýhodou kamen v bytě je zajisté skladování paliva, alternativou mohou být balené brikety.

Jak správně topit v kamnech a krbech

Závěrem je třeba si říct pár pravidel, kterými je třeba se držet při topení dřevem.
Vše začíná správným zatopením, oheň potřebuje k životu vzduch, proto dbejte na dobré proudění vzduchu. Proto při zatápění rozmístěte polena tak, aby mezi nimi mohl proudit vzduch.
Pro zatápění je dobré používat měkké dřevo, které má menší hustotou a nižší zápalnou teplotu, tím pádem rychleji prohřívá. Pro přikládání je lepší používat tvrdé dřevo.
Je důležité si dávat pozor a nenechávat oheň bez dozoru, podle serveru Novinky.cz je až třetina požárů v České republice způsobena domácím topením. Proto je důležité, aby kolem kamen nebyly žádné hořlavé materiály.