Ceny nemovitostí v roce 2022

Jak rostly ceny nemovitostí v roce 2021?

 Podle průzkumu Eurostatu v Česku ve druhém čtvrtletí roku 2021 vzrostly ceny rezidenčních nemovitostí meziročně v průměru o 14,5 %. Šlo o třetí nejrychlejší růst cen v Evropské unii a největší růst cen nemovitostí u nás za posledních 6 let.

 Jak doplňuje analytik ČSOB Petr Dufek: „Nejenže jsou nyní byty v Česku nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Jejich ceny jsou nyní téměř o tři čtvrtiny vyšší než v roce 2015.“

 

A jak vypadaly průměrné ceny v Plzeňském kraji v roce 2021?

Průměrné ceny za m2          Rodinný dům                           Byt                              Nájem

Plzeňský kraj                          27 725 Kč                                57 875 Kč                   189 Kč

 

Přinese rok 2022 nižší ceny?

 V roce 2022 se neočekává zásadní pokles cen nemovitostí. Rekordní rok 2021 ale vystřídá klidnější období, kdy dojde ke zpomalení trhu i růstu cen nemovitostí. Vítězi jsou nyní ti, kterým se podařilo nakoupit za nízkých úrokových sazeb. Rok 2022 bude přát zejména investorům a vlastníkům.

 Celkově bude rok 2022 klidnější zejména ve druhé polovině. Očekává se pokles zájmu kupujících a díky tomu i predikované zpomalení růstu cen. Poklesu, nebo dokonce propadu cen však nic nenasvědčuje. Nemovitostí je a bude nedostatek, slabší nabídka je prakticky jistá, stejně jako je slabší nabídka pracovních sil k nové výstavbě. Trh s nemovitostmi je v současnosti takový, že poptávka nadále výrazně převyšuje nabídku.

 „V oblasti vývoje cen bytů nevidím bohužel prostor pro jakýkoli cenový pokles, byť se podmínky pro poskytování hypoték postupně zpřísnily. Nabídka není dostatečná, ceny stavebních prací i pozemků výrazně vzrostly,” uvedla například prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Zdenka Klapalová.

 

O co bude stále zájem?

 Rozhodně to budou pozemky, protože je jich málo. A bude jich ještě méně. Obecní zastupitelstva k plánování nové zástavby přistupují jinak než před lety. Když už nabídnou pozemky, tak spíš developerovi, který postaví nové byty. Navíc obce přestávají mít kapacity na kanalizaci a dopravní dostupnost, chybí místa ve školkách, takže moc netouží po nových obyvatelích. Hodnota a cena pozemků stále poroste. Na druhou stranu se očekává stagnace u rekreačních objektů, které v roce 2021 zažily boom. Starost o chatu nebo chalupu něco stojí – čas i peníze. A zvelebování chaloupky není pro každého.

 Vyšší zájem lze také předpokládat o bydlení v nájmu, protože lidé na vlastní bydlení nedosáhnou. Ze zkušenosti platí, že bezproblémový nájemník je pro majitele nemovitosti tím největším štěstím. A stojí za to si jej udržet!

 S pronájmem nemovitosti Vám může pomoci naše realitní kancelář RKadriana s.r.o., která je specialistou na pronájmy v Plzeňském, Středočeském kraji a Praze.