Chaty a chalupy zlevňují

Za poslední dva roky byl o nemovitosti tohoto typu rekordní zájem. Mohla za to hlavně pandemie koronaviru. V současné době ale zájem o chaty a chalupy klesá.

Během pandemie Češi dostáli svému pojmenování „národ chalupářů“, kupovali rekreační objekty hlava nehlava, to způsobilo, že během pandemie klesl počet inzerátů na historicky nejnižší hladinu.
Kdo by se tomu divil, lidé nechtěli být zavření v bytech ve městech, naopak chtěli trávit lockdown mimo město a ideálně v přírodě. Jistou úlohu zde sehrála i uzavírka okresů, dnešní situace však přináší pro trh s tímto druhem nemovitosti pravý opak, i když se spíše jedná o návrat k normálu.

Ceny chat a chalup klesají již šestý měsíc v řadě, pokles cen je zhruba o 20 procent. Lidé se svých chat a chalup chtějí zbavit převážně kvůli zdražování a rostoucím režijním nákladům. Pokles cen se však liší, záleží na jejich stavu a také lokalitě. Kupující dávají přednost spíše lokalitám blíže velkých měst, kde se plánují do budoucna usadit natrvalo.
Klesající ceny víkendových objektů se projevuje napříč republikou, nejvíce však na Vysočině, v Olomouckém a Karlovarském kraji, naopak v Praze se ceny chat a chalup stále ještě drží na téměř stejné hladině, k nejdražším krajům patří Středočeský, Liberecký a Jihomoravský.

Dalším faktorem je samozřejmě i současný růst cen energií, v této době je pro lidi náročnější si udržet dvě nemovitosti a tak se samozřejmě drtivá většina rozhodne zbavit se chaty či chalupy, protože mnohdy jsou lidé rádi, že si udrží vlastní domácnost, poplatí energie, nájmy, hypotéku, v tomto případě pro ně nemá cenu dávat peníze ještě do další nemovitosti.