Jak připravit starý byt k pronájmu

V dnešním článku si povíme něco o tom, co je dobré vědět a udělat v případě, kdy chceme připravit byt k pronájmu.

Peněžní výdaje

"Čím více do bytu investujeme, tím více nájemník bude platit." s tímto tvrzením jde do rekonstrukce bytu spousta lidí, ale jak se říká, všeho moc škodí. Před investicí do bytu se ovšem člověk musí rozhodnout, komu bude chtít byt po rekonstrukci nabídnout. To pronajímateli pomůže v rozhodování, do čeho investovat a do čeho ne. Obecně platí, že je lepší dělat co nejmenší zásahy, čím větší rekonstrukci děláme, tím je samozřejmě dražší a nákladnější.

Lepší je tedy se řídit  nepsaným pravidlem a tím je investovat do rekonstrukce co nejméně, aby se peníze co nejdříve vrátily.

Jak rekonstruovat/úprava interiéru

Alfou a omegou je první dojem. Interiér bude působit přívětivěji, pakliže bude plný světlých barev, které opticky nejen prosvětlují, ale i zvětšují prostor. Tmavé barvy působí sice elegantně a extravagantně, ale nejsou zdaleka pro každého.

Nájemce se musí také zamyslet nad vybavením. Pokud bude nemovitost plná rozpadajícím se nábytkem po prarodičích, nebude to působit zrovna ideálním dojmem a mnohé zájemce to možná i odradí. V některých případech je lepší nechat nemovitost zcela nevybavenou, a nebo byt zařídit minimalisticky pomocí nábytku značky IKEA.

Není však třeba všechno měnit, určitě je dobré některé kousky nábytku omladit. Nový život se dá vdechnou všemu, co jde natřít, často se jedná o radiátory, kachličky, a nebo nejrůznější nábytek. Ovšem u nátěrů je třeba myslet na to samé, jako u malování, tedy udělat to s dostatečným předstihem i několik týdnů před nastěhováním, aby měly barvy dostatek času na vyvětrání.

Příprava na prohlídku

Vybavíte si ten pocit, když poprvé vejdete do hotelového pokoje? Všechno je tam čisté, navoněné, uklizené a vás doslova láká se tam co nejdříve zabydlet? Přesně takhle by měl působit i první dojem bytu na nového nájemníka. V bytě by tedy neměly být žádné osobní věci, vše by mělo vonět čistotou a to včetně toalety  a kuchyňských spotřebičů. Bonusem budou vyleštěná zrcadla, umytá okna, nebo třeba  váza plná čerstvých květin na jídelním stole. Kuchyňská linka by měla být zcela bez spotřebičů, postel v ložnici ustlaná a chodba zcela prázdná. Dobrým dojmem bude byt působit i ve chvíli, kdy bude v bytě příjemné světlo a ovzduší. V létě bude fajn nechat roztažené závěsy a otevřená, v zimě naopak puštěné topení a rozsvícená okna, aby to vypadalo co nejvíc útulně.