Jak ušetřit za energie?

 

Ceny energií raketově rostou a my jen pozorujeme vichřici, která se nám tvoří v peněžence… Nemusíme však jen nečinně přihlížet a z vichřice v peněžence se pokusit udělat jen vítr… Jak ušetřit za elektřinu a plyn si popíšeme v tomto článku.

 

1. Jak ušetřit elektrickou energii

 Pokud si pořizujete nové domácí spotřebiče, myslete na to, kolik budete platit za jejich provoz. To, co ušetříte na nákupní ceně, v následujících měsících a letech dost možná odvedete na účtech za elektřinu. A jak ušetřit na provozu základních spotřebičů?

 Mezi největší žrouty energie v domácnosti se řadí rozhodně lednice s mrazákem. Tyto spotřebiče jedou nepřetržitě, proto je vybírejte velmi pečlivě. Nejúspornější spotřebiče patří do kategorie A+++, v tomto ohledu nejhorší jsou pak přístroje označené písmenem D.

 Dalším žroutem je pak pračka, kde se vyplatí prát na kratší programy a pokud to jde i na nižší teplotu. Sušička, ač se to o ní ráno vypráví, není tím největším žroutem energie, ale pokud využijete na sušení prádla místo sušičky slunce a vítr, rozhodně ušetříte.

 Hodně elektrické energie spotřebuje také rychlovarná konvice, kde se vyplatí neohřívat zbytečně více vody, než skutečně potřebujeme.

 Náročné na energii jsou také malé spotřebiče jako fén, kulma, žehlička na vlasy… Takže nechat uschnout vlasy přirozeně na vzduchu prospěje nejen Vašim vlasům, ale také Vaší peněžence.

 Výměna starých žárovek za úsporné nám může za rok také pár korun do peněženky vrátit.

 Televize je také žrout, proto se pokuste odnaučit zlozvyk, který má mnoho lidí, že nechává tento spotřebič běžet jako kulisu. Stejně tak počítač, který například i v režimu spánku stále energii potřebuje.

 U spotřebičů nezapomínejte na údržbu. Mrazák a lednici pravidelně odmrazujte, u myčky čistěte filtry a pračku čas od času „vyperte“ octem, abyste se zbavili vodního kamene na topném tělese.

 

2. Jak ušetřit plyn

a) Moderní kotel je základ

Základní rada pro úsporné topení je funkční kotel s nejméně 80% účinností. Zvláště pokud vytápíte starší rodinný dům, se investice do nového kotle vyplatí.

b) Nezapomínejte na údržbu

Doporučované kondenzační kotle využívají teplo ze spalin a tím i zvyšují svoji účinnost. Pro správný a optimalizovaný chod kotle je třeba zajistit pravidelnou údržbu a servis kotle.

c) Topte střídmě

V době nepřítomnosti či spánku není třeba topit na 22°C, bohatě stačí, když budete udržovat 18 °C.

d) Větrejte chytře

Stop dlouhému topením a otevřeným oknům. Větrejte nárazově, krátce a při plně otevřeném oknu.

e) Provádějte odvzdušnění radiátorů

Pokud máte staré rozvody a radiátory, doporučujeme provádět odvzdušnění pravidelně jednou za 3 měsíce.

f) V zimě nechte radiátorům prostor

Pro účinné šíření tepla do místnosti nesmí nic zakrývat topná tělesa.