Jak získat byt k pronájmu?

 Rozhodli jste se přestěhovat, nebo jen vyměnit váš dosavadní malý byt za větší a hledáte nový pronájem? Pokud se v inzerci objeví pěkný byt, za rozumnou cenu, na pěkném místě, obvykle se obsadí velmi rychle. Někdy to netrvá déle, než týden. Co udělat proto, abyste takový byt získali právě vy?

 Když makléř vystaví nový, atraktivní byt k pronájmu, ozve se mu během dne klidně i deset a více zájemců. Pokud chcete, abyste byli mezi prvními, komu se ozve makléř zpět, dejte si záležet na obsahu vaší poptávky. Odpověď „Mám zájem o byt, je ještě volný? Prosím o více informací.“ je velmi strohá, a pokud makléř mezi potencionálními zájemci objeví někoho, kdo se rozepíše více, má připravené konkrétní dotazy, určitě bude odpovídat nejprve jemu. Makléře můžete také kontaktovat napřímo, telefonicky.  Pokud kontaktujete makléře telefonicky, měli byste vědět základní informace o nabízeném bytu, které jste vyčetli v inzerátu. Makléř má v nabídce většinou bytů více a proto mu sdělení „Mám zájem o ten byt v Plzni“ nestačí.

A jak byste tedy při poptávce měli nejlépe postupovat?

1) Pozdravte a představte se – obyčejné: „Dobrý den, mám zájem o vámi nabízený byt 2+1 v Plzni na Doubravce, zajímá mě zda… Děkuji za odpověď, Jana Nováková“ je rozhodně lepší, než: „Mám zájem o byt, je volný?“.

2) Popište, proč hledáte nové bydlení – stačí jedna věta typu: S rodinou hledáme větší byt, chci se přestěhovat kvůli změně zaměstnání, …

3) Objasněte, s kolika lidmi a na jak dlouho se nastěhujete – kolik vás bude v bytě bydlet, bude rozhodně makléř chtít vědět, pokud je vás 5 a chcete se nastěhovat do bytu 1+1, asi moc šancí mít nebudete. Stejně tak mají větší šance zájemci, kteří chtějí v bytě bydlet dlouhodobě.

4) Informujte, jaká zvířata máte, nebo zakrátko pořídíte – ne v každém bytě jsou zvířata žádoucí, pokud máte psa, nebo kočku, informujte o tom předem.

5) Doptejte se na detaily k vybavení bytu, které jste nenašli v inzerátu – je v bytě přípojka na pračku, připojení k internetu, nebo dostatek parkovacích míst…? Ptejte se, ukazuje to váš opravdový zájem.

6) Ujistěte makléře, že máte na zaplacení kauce – je dobré zmínit, že nemáte exekuce, či insolvenci, a také ujistit makléře, že máte stálý příjem a nebude tedy problém s platbami.

7) Navrhněte termín pro prohlídku – nebojte se ihned makléři sdělit, kdy je u vás možná prohlídka bytu, klidně navrhněte pár termínů („Na prohlídku bytu mohu přijít každý všední den po 17:00…“).

 

Pokud jste si úspěšně domluvili prohlídku, jste na dobré cestě, ale ještě nemáte vyhráno…

Na prohlídku přijďte včas. Ukážete, že vám na bytu záleží a že si ceníte času druhých.

Lidé se na prohlídce často ptají na konkrétní závady a stav bytu. Což je správně, ale nečekejte, že v odpovědi vám bude nabídnuta renovace půlky bytu, protože se vám nelíbí obklad v koupelně.

Na prohlídce už mají obě strany většinou jasno ve výši kauce, ceně nájemného i energií. Nezkoušejte proto smlouvat o jejich snížení třeba na základě staré výmalby. Majitelé si dopředu výdaje bytu propočítávají. Dohadováním o ceně těsně před podpisem smlouvy je o sobě jako bezproblémovém nájemci neutvrdíte.

Po celou dobu, kdy si hledáte nové bydlení, buďte k zastižení na telefonu i na mailu. Pokud chodíte včas na schůzky a reagujete na dotazy rychle a bez vytáček, máte rozhodně plusové body.

A nakonec, nejčastěji lidé vybírají dle sympatií. Chovejte se proto přirozeně a buďte slušní