Jaký je rozdíl mezi +1, +KK a +0, nebo mezi užitnou a obytnou plochou? 

Co vlastně tyto termíny znamenají? Někdo rozdíl zná, jinému to přijde stejné, nicméně co se jeví jako totéž, není totéž. Proto se na rozdíly v těchto parametrech podíváme blíže v dnešním článku.

Dispozice bytu

V praxi se setkáváme s tím, že mnozí lidé považují +1 a +KK za to samé. Rozdíl je ovšem velký. Uvedeme si názornou ukázku na příkladu 1+1 a 1+KK. První číslice má vždy stejný význam, ta nám určuje počet obytných místností v bytě, přičemž obytná místnost se klasifikuje jako prostor, který je od všech ostatních místností oddělen stěnami a má své vlastní okno. Rozdíl nastává v popisu za „plusem“ a to sice v kuchyni. Pokud je zde napsáno číslo, znamená to, že byt má samostatnou kuchyň, nachází-li se zde pouze „KK“ jedná se o zkratku kuchyňský kout, který je součástí obytné místnosti. Lze se také setkat s variantou 1+0, jinak řečeno, jedná se o garsoniéru, ve které nemusí být ani kuchyňský kout, může se stát, že je takový byt vybaven pouze malým kuchyňským prostorem s vařičem, lednicí, nebo mikrovlnou troubou.

Velikost bytu

  • Užitná plocha je součet všech místností uvnitř bytu, nikoliv však balkonu či sklepu.
  • Obytná plocha, tento termín označuje pouze plochu obytných místností. Tato plocha bude vždy menší, nezapočítává se sem totiž toaleta, koupelna, spíž, předsíň či schodiště.
  • Celková plocha, celkem prozíravá fráze, kterou tvoří půdorys všech místností v bytě a to nejen všech výjimek, které byly uvedeny u užitné či obytné plochy, ale započítává se sem například i prostor pod vanou či vestavěnými skříněmi.

Pár užitečných informací na závěr.

Garsoniéra by měla mít alespoň 16 m2.
Termín obytná místnost musí splňovat požadavky vyhlášky a to tak, že obytná místnost musí mít alespoň 8 m2 a být určena k obývání