Končí zdražování nemovitostí?

 

Za posledních deset let jsme na realitním trhu pozorovali růst cen nemovitostí. Realitní trh je cyklický. Ceny rostou i klesají, přičemž jednotlivé cykly mohou trvat i několik let. Střídají se období kdy "vládnou" kupující s obdobími, kdy "vládnou" prodávající.

 Na růst cen nemovitostí v posledních deseti letech na území České republiky měly extrémní vliv dva faktory:

1) Nabídka nemovitostí

 Dostupnost a výstavba nemovitostí. V minulosti byl proces nové výstavby v České republice extrémně komplikovaný a schvalování projektů probíhalo dlouho, proto byla i menší nabídka nových nemovitostí.

2) Poptávka po nemovitostech

 Posledních deset let byly úrokové sazby na extrémně nízké úrovni a úvěry byly všeobecně dostupné (banky se často předháněly v akčních nabídkách), lidé se tedy nebáli vzít si hypotéku a koupit si vlastní bydlení.

 Z nových dat teď vyplývá, že rostoucí trend cen pomalu končí. Z realitních softwarů, ve kterých je aktuálně přes 19 500 nabídek, je cítit určité ochlazení v transakcích a nárůstu počtu nabídek na realitním trhu. Za poslední 2 měsíce počet nabídek stoupl o cca 10 %. Na trh se dostávají nemovitosti, na jejichž provoz již majitelé, díky vysoké inflaci a růstu cen energií prostě nemají. Zároveň klesla poptávka, v určitých lokalitách až o 80%, lidé dávají přednost nájemnímu bydlení a s nákupem vyčkávají na lepší podmínky pro získání hypoték.

 Jak uvádí makléři, ještě před půl rokem po zveřejnění bytu přišlo za víkend i 15 - 20 poptávek. V současné době se stává, že za víkend nepřijde poptávka ani jedna. Ceny se budou tedy měnit, kupujících prostě ubývá. Na trhu roste počet nemovitostí a zároveň klesá dostupnost hypoték a počet investorů také není nekonečný.

 Dá se tedy očekávat, že opravdu nastává doba, že přijde pokles cen nemovitostí o cca 20 %. V určitých lokalitách už se pokles projevil, v žádanějších lokalitách jako je Praha nebo Plzeň došlo zatím ke stagnaci cen, pokles se očekává na podzim.

 Co bude nadále růst, je podíl nájemního bydlení, hlavně díky vysokým úrokovým sazbám. Pro nové nájemce bude nejspíš cena nájmu vyšší. Ti, kteří již v nájmu bydlí, se v mnoha případech zdražování nedočkají, protože pronajímatelé jsou často rádi za slušného, stálého nájemníka a také si uvědomují, že mzdy nerostly zdaleka tak jako inflace.