Dříve či později se každý z nás dostane do fáze, kdy řeší vlastní bydlení. Pokud nemáte to štěstí, že by vám někdo z vašich blízkých chtěl darovat nemovitost, nabízejí se dvě základní možnosti – pronájem nebo nákup nemovitosti. Jen málokdo si přitom může dovolit koupit nemovitost z vlastních prostředků, proto se s touto variantou často pojí čerpání hypotečního úvěru.
Výše měsíčního nájmu a splátky hypotéky může být naprosto srovnatelná. V každém případě ovšem získáte něco trochu jiného. Zatímco u hypotečního úvěru kupujete vlastní bydlení a splácíte úvěr, který jste na jeho pořízení získali, u nájmu získáváte možnost užívat nemovitosti, aniž by vám patřila. Každá možnost má bezesporu své kladné a stinné stránky. Pojďme se na ně blíže podívat.
Hypotéka – jistota, která zavazuje
Hypotéka je finanční závazek, se kterým se budete potýkat mnoho let, současně vám ale zajistí luxus v podobě vlastního bydlení. Měli byste však počítat s podmínkami, které je třeba pro její získání splnit. Připravte se, že budete muset doložit své příjmy. V závislosti na jejich výši vám banka vypočítá maximální částku, kterou vám může půjčit.
Abyste hypoteční úvěr získali, bude ještě potřeba našetřit si pár set tisíc do začátku. Od roku 2017 platí, že při čerpání hypotéky musí žadatel uhradit část kupní ceny z vlastních prostředků. Tato akontace činí zpravidla 20 % hodnoty nemovitosti, některé banky ji ovšem za splnění určitých podmínek snižují i na deset nebo ještě méně procent pomocí dalších úvěrů.
Pronájem – finanční volnost bez jistoty
Pronájem bytu vás sice na dlouhé roky finančně nezaváže ani nebudete muset dokládat své příjmy, zároveň vám ale neposkytne žádnou jistotu. Nemovitost není vaše, jen každý měsíc platíte za její užívání. Pronajímatel má navíc zpravidla právo po určité době zvýšit částku nájemného, provádět kontroly bytu nebo vypovědět nájemní smlouvu, pokud byt potřebuje pro sebe nebo pro někoho ze svých blízkých, nebo pokud to je tak sjednáno v nájemní smlouvě.
Co je tedy výhodnější?
Situace se za poslední dva roky dost změnila. Hlavně vlivem rostoucí úrokové sazby a zdražování cen bytů. Hypotéky tak už nejsou tak výhodné jako dříve.
To, co platilo pro realitní trh v roce 2020, je dnes minulost. Podle krajského srovnání průměrných měsíčních hypotečních splátek a cen nájmů se totiž v současných podmínkách z hlediska měsíčních výdajů spíše vyplatí žít v pronajatém bytě než kupovat vlastní.
Průměrná měsíční hypoteční splátka při 25leté době splatnosti hypotéky na byt o 60 metrech čtverečních vychází o 5 249 korun dráž než pronájem obdobného bytu. Ještě v roce 2020 byla přitom situace opačná. Hlavním důvodem je růst úrokových sazeb hypoték a cen nemovitostí.
Při takovém rozdílu na splátkách už je třeba přemýšlet, zda se nevyplatí více bydlení v nájmu a peníze, které by člověk zaplatil navíc na hypotéce spíše šetřit. Ceny nemovitostí na trhu jsou dnes tak vyšponované, že se jednoduše může stát, že za 20 let si za ušetřené peníze koupíte byt za „hotové“ a prožijete celých 20 let bez stresu a starostí z toho, že musíte platit hypotéku.