Proč v roce 2022 citelně zdraží nájemné?

 

Vrátí se turisté

 Například v Praze mohou jít nájmy nahoru v průměru až o 20 procent. V současné době jsou ceny stále nižší, než před pandemií, ale s odezníváním covidové hrozby se nejen do Prahy začnou ve větším vracet turisté. Volné byty se zase začnou pronajímat ke krátkodobému pronájmu, bude tedy méně bytů k dlouhodobému pronájmu, což postupně požene ceny všech nájmů vzhůru.

V ceně nájmu se odrazí rekordní inflace

 Celorepublikově pak ceny nájmů porostou letos o přibližně 10 až 15 procent. Nejen díky návratu turistů, ale v cenách se hlavně projeví současná inflace. Majitelé bytů často nájmy stanovují tak, aby jim vynášely určitou danou částku nad inflaci. Jestliže letos může být za celý rok inflace až devítiprocentní, musí zvyšovat nájmy už teď právě o devět procent, aby alespoň zůstali „na svém“. Pravděpodobně tedy zdraží více. V nájemních smlouvách se často objevuje úprava ceny nájmu na základě inflační doložky, takže v těchto případech bude navýšení o inflaci automatické.

Vyšší úrokové sazby zaplatí nájemník

Vedle návratu turistů a letošní nejvýraznější inflaci od devadesátých let se na vzestupu nájmů podepíše také růst úrokových sazeb. Ten zvedá úroky na hypotékách. Řada majitelů nemovitostí, tedy řada pronajímatelů, pronajímaný byt či dům pořídila na hypotéku, kterou nyní splácí. Pokud jim například letos končí pětiletá fixace, budou čelit citelně vyšším splátkám, které alespoň zčásti přenesou na nájemníka. Důvodem růstu úrokových sazeb je inflace. Česká národní banka proti ní bojuje zvyšováním své základní úrokové sazby, které je jedno z nejagresivnějších na světě.

Dražší nemovitost = vyšší nájem

 Během pandemie také dramaticky zdražovaly nemovitosti jako takové. Jejich majitelé do nich investují s tím, že výnos z nájemného jim během určité doby, v řádu let, pokryje výši investice. Pokud však budou nájmy oproti cenám nemovitostí příliš nízké, přestává být z pořízení nemovitosti uspokojivě výnosná investice. Proto s růstem ceny nemovitostí zpravidla dříve či později rostou také nájmy. A ceny realit nyní v ČR rostou nejvýrazněji v celé EU…

Energetická krize požene nájmy vzhůru

 Dnes zdražuje prakticky vše, a to citelně. Klíčovými důvody rapidní inflace, vzpomínané výše, jsou zdražující energie, dále pak zdražující nemovitosti jako takové, včetně růstu cen stavebních materiálů, a zdražování bydlení a služeb s ním spojených. Energetická krize způsobuje zdražení energií. A to zase přispívá k růstu inflace, kvůli níž rostou úroky, třeba ty na hypotékách, pročež tedy nakonec i nájmy.

Co s tím může udělat nájemník?

Vzhledem k rapidnímu zdražování by měl letos nájemník ještě důsledněji než jindy trvat na tom, ať je smlouva s pronajímatelem napsána co nejvíce konkrétně a jednoznačně.

Pronajímatel má právo požadovat místně obvyklé nájemné, takže nájemník by měl mít dobře zmapováno, jaká je v okolí nemovitosti cenová úroveň nájemního bydlení.

 Každoroční růst cen nájemného je možné mít stanoven přímo ve smlouvě, což se v této době rapidní inflace jeví jako prozíravý krok. Pronajímatelé mohou totiž chtít využít inflace jako záminky k nátlaku na nájemce, aby ten platil ještě více, než o kolik reálně stouply náklady. Nájemník by si nic takového neměl nechat líbit a o každém navýšení, jež se mu zdá i v době rapidní inflace až příliš citelné, jednat, pokud tedy není smluvně stanoveno. Zvýšení nájmu by obecně nemělo překročit dvacet procent během tří let.