Prodat, nebo pronajmout aneb co s nemovitostí…

 

 Koupili jste byt, dům, nebo pozemek? Dostala se k Vám nemovitost díky dědictví a teď přemýšlíte, co s ní? Prodat? Pronajmout? Nechat ležet ladem?

 V první řadě, než se rozhodnete, je třeba si odpovědět na pár otázek ohledně dané nemovitosti.

 

Jaký potenciál má moje nemovitost?

  V rozhodovacím procesu hraje důležitou roli typ a lokalita konkrétní nemovitosti. Zatímco byt v centru většího města je pro pronájem jako stvořený, u rodinného domku na vesnici bude pravděpodobně výhodnější prodej. Pokud vlastním objekt v turisticky atraktivní lokalitě, budu nejspíš také uvažovat nad pronájmem, kde se nabízí tzv. krátkodobý pronájem. V případě, že vlastním pozemek, záleží, o jaký typ pozemku se jedná. Pole lze propachtovat zemědělcům, zahrada s chatkou u města bude vhodná i k pronájmu. Stavební pozemek se spíše nabízí k prodeji.

 Takže, než se budete rozhodovat, zda prodat, nebo pronajmout, odpovězte si na otázku, k čemu je má nemovitost vhodná?

 

Pronájem – pasivní příjem bez starostí?

 Pronájem nemovitosti je jednoznačně skvělý zdroj pasivního příjmu, jehož hodnota léty dál poroste. Bohužel se s pronajímáním pojí určitá rizika a časová náročnost, což spoustu potenciálních pronajímatelů odradí (někoho hned na startu, někoho až po vlastních negativních zkušenostech). Mezi ty nejčastější rizika patří například pokles cen, neplacení nájmu, nebo riziko, že vám nájemník byt poškodí. S pronájmem se pojí i časová náročnost, tím se myslí hlavně příprava bytu k pronájmu (malování, opravy, zařízení nábytkem…), samotné hledání nájemníka (telefonáty, prohlídky, sepisování smluv a předávacích protokolů, převody energií), kontroly bytu, řešení oprav a pojistných událostí…

 Odpovězte se tedy na otázky, zda máte čas řešit problémy s nájemníky? Máte finance na to byt udržovat? Máte nervy na to, hledat nové nájemníky, protože v průměru zůstává nájemník v bytě dva roky….?

 Pokud se rozhodněte nemovitost pronajímat, se spoustou těchto starostí Vám může pomoci slušná realitní kancelář. Slušná je ta, která si od Vás nebere přemrštěné peníze za služby, které ani kolikrát nejsou vidět. Pokud se rozhodnete byt pronajímat, realitní kancelář Vám může pomoci najít nového nájemníka, vybrat solventního nájemníka, pomůže Vám s veškerými smlouvami, bude za Vás chodit na prohlídky, vypočítá Vám adekvátní cenu a slušná realitní kancelář rozhodně nekončí spolupráci s Vámi tím, že byt pronajme!

 

Prodej – nebudu v budoucnu litovat?

 Prodej je o poznání rychlejší a jednodušší. Dnes jsou prodejní ceny nemovitostí vyšponovány velmi vysoko, nehrozí vám tedy, že na prodeji proděláte. Na vhodného zájemce si sice můžete pár měsíců počkat, ale po vyřízení všech formalit vám na účtu jednorázově přistane slušná částka a starosti o prodávanou nemovitost jako mávnutím kouzelného proutku nadobro zmizí. Ale i u prodeje je důležité si odpovědět na otázku, zda nemá daná nemovitost nějaký potenciál do budoucna. Jedná se o nestavební pozemek v blízkosti obce? Je dost možné, že z takového pozemku bude během pár let stavební. A tam je samozřejmě i jiná cena za m2. Jedná se o dům na vesnici a já jsem teď mladý, bydlím ve městě, vesnice mě nezajímá… ale bude tomu tak až zestárnu? Nebudu hledat spíše klid? Nebo se jedná o byt ve městě, já bydlím na vesnici a město mě nezajímá, ale mám dvě malé děti… nebudou chtít v budoucnu byt ve městě využívat?

 Na takové podobné otázky je třeba si před prodejem nemovitosti odpovědět, aby člověk v budoucnu nelitoval…

 

Nechat ležet ladem?

 To je rozhodně ta nejhorší varianta, kterou můžete u své nemovitostí udělat. Neudržovaná nemovitost chátrá a tím i její cena klesá. Pokud tedy nemáte čas na to, abyste řešili prodej, nebo pronájem, poraďte se třeba se slušnou realitní kanceláří, která Vám může doporučit, nebo poradit co s takovou nemovitostí dál… Poradí Vám k čemu je Vaše nemovitost vhodná a jaké jsou možnosti využití. Zda se Vám vyplatí prodej a za jakou cenu, nebo Vám vysvětlí, že pronájem nejsou jen starosti, když se na to jde chytře!