Jistě máme s tímto tématem všichni nějaké zkušenosti, ať už vlastní či od známých. Jak to tedy je, kdy si mazlíčka v bytě můžete nechat a kdy se budete muset vystěhovat? O tom se dočtete níže.
Pronajímatel nemůže zakazovat zvířata a to podle nového občanského zákoníku z roku 2014. Když se tedy setkáte v nájemní smlouvě s tvrzením, že v bytě nesmíte mít domácí zvíře, je to označováno jako neplatná část smlouvy. Ovšem, pronajímatel vás může přinutit k vystěhování v případě, že zvíře působí ostatním obyvatelům domu nepříjemnosti, je hlučné, dělá nepořádek a nebo je agresivní. Je důležité po svém zvířeti uklízet. Pronajímatel může majitelům zvířátek naúčtovat úhradu nákladů spojených s nadstandartním úklidem.
Dle antidiskriminačního zákona by vlastník nemovitosti neměl znevýhodňovat nájemníka z důvodu chovu zvířete. Nájemník nemá povinnost pronajímateli oznamovat, že má domácí zvíře. Nicméně je slušností tuto informaci pronajímateli sdělit a to z důvodu vyššího poplatku. Něco jiného to je u prohlídky bytu, tu může majitel podle zákona zrušit bez udání důvodu.
Nejčastějším důvodem, proč majitelé bytů někdy mají problém se zvířátky je strach o zničení vybavení bytu. Tuto obavu lze řešit pomocí zahrnutí extra poplatku, tento poplatek činí trojnásobek měsíčního nájmu. Z tohoto důvodu někdy nájemci domácího mazlíčka zatají. Ovšem zatajení mazlíčka může vést až k vystěhování a to na základě nezaplacení jistiny.
Zajisté je třeba počítat i s tím, že pokud bude byt zařízen a váš mazlíček tam něco zničí, budete muset škodu uhradit v případě většího zničení i koupit zcela nový nábytek, koberec a podobně.
Na závěr je důležité zdůraznit, že podobná pravidla platí i při zvýšení počtu osob v podnájmu.