Pronájem - s realitkou, nebo bez?

 

 Rozhodli jste se pronajmout svou nemovitost a nevíte, zda vzít pronájem do vlastních rukou, nebo je lepší nemovitost svěřit realitní kanceláři? A jak vybrat solidní realitní kancelář? Na tyto otázky Vám odpovíme v následujícím článku.

 

 Pokud se rozhodnete, že si vše zařídíte sami, má to samozřejmě své výhody. Tou největší rozhodně je, že máte nad vším neustálou kontrolu. Sami si byt nafotíte, sami ho inzerujete, sami si prověříte a vyberete nájemníky…

 Na druhou stranu, bude celý proces pravděpodobně trvat výrazně déle, než kdybyste všechnu práci svěřili profesionálům. A jsme u toho. Čas jsou peníze. Musíte se tedy rozhodnout, kolik času a energie jste ochotni do této činnosti investovat.

 Pronájem „na vlastní pěst“ s sebou nese také vyšší míru rizika nějakého přešlapu. Záleží na zkušenostech, komunikačních schopnostech a také asertivitě konkrétního majitele. Profesionální realitní kancelář pravděpodobně zrealizuje pronájem rychleji a výhodněji než nezkušený majitel nemovitosti.

 

 Služby realitek mohou mnoho práce a času ušetřit, na druhou stranu samozřejmě také záleží, na jak kvalitní realitní kancelář narazíte a kolik jejich služby stojí. Realitní kanceláře obecně nabízejí nafocení dané nemovitosti, inzerci na placené realitní servery, přípravu smluv a související administrativu, kontrolu stavu nemovitosti, doporučení ceny pronájmu atd.

 

A jak poznáte solidní realitní kancelář? Na co si dát při výběru realitky pozor?

 Nejlepší je, pokud Vám realitku doporučí nějaký váš známý, kterému věříte. Pokud takového známého nemáte, můžete začít po slušné realitce pátrat sami. Důležité je si nejdříve ujasnit, zda chcete velkou, známou realitku, anebo byste raději malou, rodinnou realitní kancelář, která k Vám pravděpodobně bude mít i osobnější přístup.

 Poté začněte webovými stránkami vybrané kanceláře, kde byste se měli dočíst veškeré základní informace. Jak dlouho je realitní kancelář na trhu, kolik nemovitostí prodala, nebo pronajala, reference klientů a zda má pojištění profesní odpovědnosti. Dobré také je, pokud je odborníkem na daný region a má v regionu také sídlo. Významné plus je i členství realitní kanceláře v Asociaci realitních kanceláří (ARK ČR). Dalším vodítkem, které vám pomůže zjistit, nakolik je kancelář seriózní, je skutečnost, že má vlastního právníka nebo spolupracuje s nějakou advokátní kanceláří.

 Rozhodující nakonec bude poměr cena/výkon. Pokud jste si již realitní kancelář vybrali, kontaktujte ji a zjistěte více…

 

Na co se zaměřit při osobním kontaktu?

 Dejte na svou intuici a sympatie. Nejen že vás makléř bude zastupovat v jednání s potenciálními kupujícími, ale i vy sami s ním budete nějakou dobu v úzkém kontaktu. Jistě vám bude příjemnější jednat s makléřem, který vám sedne i po lidské stránce.

 Na první schůzce si nechejte vysvětlit celý proces pronájmu nemovitosti, srovnejte si odbornou úroveň vystupování a nabídky různých kanceláří, hlavně rozsah služeb při inzerování nemovitosti. Také zjistěte, jaký právní servis získáte, v jaké kvalitě a v jakém rozsahu. Dále byste se určitě měli zajímat o to, jestli budete s realitní kanceláří podepisovat nějakou formu smlouvy.

 Kvalitní realitní kancelář hraje s klienty na rovinu, určitě by měla jasně říkat, kolik a za co zaplatíte, pokud se rozhodnete využít jejích služeb.