Pronájmy zažívají boom

 

Zájem o pronájem značně stoupá, proč?

 Můžou za to vysoké úrokové sazby, které oproti loňsku radikálně zdražují hypoteční úvěry. Vlastní bydlení se tak stává stále nedostupnější a zájem o investování do nemovitostí proto upadá.

 Proto významně roste poptávka po pronájmech. Shání se po nich ti, kteří nedosahují na podmínky pro získání hypotéky a těch je díky vysokým úrokovým sazbám a vysokým cenám za nemovitosti, čím dál více. A ve velké míře se také shání váleční uprchlíci, kteří hledají dlouhodobé bydlení. Těch je u nás nově téměř 300 000 a i proto poptávka po pronájmech prudce stoupla. Na tento růst už také reaguje trh a zvyšuje ceny nájmů, které mnohdy dohánějí i ceny měsíční splátky hypotéky.

 Na vyšší ceně nájmů se také hodně podílí nárůst cen za energie, služeb a vyšší cena stavebních materiálů, kdy stoupají náklady na rekonstrukce i veškeré opravy bytů, které majitel bytu musí hradit.

 

Začne díky vysokým nájmům cena nemovitostí klesat?

 Bohužel to spíše vypadá, že ne. Vzhledem k vysoké inflaci, která za červen dosáhla 17,2 procenta, vlastně není možné, aby ceny klesaly, ale dochází určitě k jakési stagnaci cen.

Ceny stagnují také díky tomu, že poptávka po nákupu nemovitostí v současnosti extrémně klesla. Až o osmdesát procent. Prakticky minimum lidí dnes chce hypotéku. Lidé, kteří dnes kupují nemovitosti, platí přímo v hotovosti z vlastních zdrojů.

 V tuto chvíli se nabídková úroková sazba hypoték pohybuje od 5,9 procenta výše. Často spíš přesahuje šest procent, přibližně 6,2 - 6,5 procenta. Lidé si za tak vysoký úrok, navíc ve spojení s regulací ČNB, nejsou ochotni a často také schopni brát hypotéku.

 

Jak to bude tedy vypadat do budoucna?

 Mohlo by se stát, že dorovnáním cen za pronájmy znovu vzroste poptávka po hypotékách. Ale na to si pravděpodobně budeme muset ještě chvilku počkat, až se současný všeobecný růst, díky inflaci ustálí. Lidé neradi investují, nebo se dlouhodobě zavazují v této nejisté době. Proto, i když třeba na hypotéku dosáhnou, raději volí podnájem a vyčkávají, až se ceny na trhu ustálí.