Meziročně zlevnili nemovitosti o více než 10 procent, jedná se o nejvýraznější zlevnění za několik let. Podíváme se na to, jak to ovlivnilo ceny nemovitostí v různých částech republiky. Je ovšem třeba zdůraznit, že pokles se týká pouze cen starších panelových bytů, u novostaveb se neprojevil.
Největší zlevnění je vidět v Kolíně, Pardubicích a ve Žďáru nad Sázavou, kde ceny klesly o pětinu. Sedmnácti procentní pokles cen je v Brně, Českém Krumlově, Ostravě a Trutnově.
O 10 až 15 procent poklesly ceny bytů v České Lípě, České Lípě, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Hodoníně, Hradci Králové, Chrudimi, Karviné, Kladně, Liberci, Mostě, Novém Jičíně, Pelhřimově, Plzni, Praze 1, Praze 9, Přerově, Rakovníku, Šumperku, Táboře, Teplicích, Ústí nad Labem a Vsetíně.
O necelých 10 procent poklesly ceny v Berouně, Blansku, Děčíně, Chomutově, Karlových Varech, Kutné Hoře, Litoměřicích, Nymburku, Opavě, Praze 4, Praze 5 a Znojmě.
Méně znatelný pokles v rozsahu 3 až 8 procent je například v Jablonci nad Nisou, Jihlavě, Jindřichově Hradci, Mělníku, Olomouci, Příbrami, Rokycanech, Sokolově, Strakonicích, Třebíči nebo Uherském Hradišti.
Nicméně jsou i místa, kde naopak nemovitosti zdražují, například v některých lokalitách v podhůří Jeseníků jsou ceny vyšší o více než dvě třetiny. O 12 procent vzrostly ceny v Prachaticích, o 9 procent v Bruntále a Jičíně, o 7 procent v Klatovech, Písku a Semilech. Méně než 4 procentní zdražení nalezneme v Domažlicích, Praze-západ a v Ústí nad Orlicí.
Cenové regionální rozdíly budou v následujících měsících podle České bankovní asociace ještě znatelnější. Rozdílný vývoj lze očekávat ve velkých městech či na venkově, stejně tak jsou rozdíly v cenách nemovitostí i na základě městských čtvrtí.