Ceny bytů klesnou, stačí víc stavět

 

Jak je možné, že v zahraničí prodáváte byty za polovinu pražských cen?

Na všech zahraničních trzích, kde podnikáme, je velmi silná konkurence a na trhu daleko víc projektů, firem a v konečném důsledku také bytů. Konkurence se vzájemně drží na uzdě. To v Praze není. Loni tady úřady povolily do výstavby 3200 bytů v bytových domech, a to je samozřejmě zcela nedostatečné, ve Varšavě to je mnohonásobně více.

Na otevřeném trhu nemusíte vědět, kdo sedí na radnici. Prostě koupíte pozemek, v souladu s územním plánem připravíte projekt a můžete se spolehnout, že ho ve lhůtách úřady projednají a povolí. Ve Varšavě máme zkušenost s naší stavbou, kde jsme 20. listopadu podali žádost o stavební povolení a 31. prosince jsme ji obdrželi. Na první etapu projektu o tisíci bytech jsme tak na povolení v rámci jednostupňového řízení čekali šest týdnů. V Praze by to trvalo šest let, a to ještě v lepším případě.

V Polsku, Maďarsku nebo Srbsku prodává se stejnými náklady jako developeři v Praze byty za poloviční ceny. I tak na nich vydělává. Své podnikání dnes developerská UDI Group směřuje téměř výhradně do zahraničí. Je to sice náročnější, ziskovost je menší, ale prostředí je transparentní a otevřené

Může ceny bydlení snížit výstavba v režii obcí nebo státu?

Stát ani obce většinou ne­umějí stavět. To už jsme viděli na mnoha příkladech, naposledy na Černém Mostě, kdy se Praha dostala se stavebními náklady projektu dokonce nad tehdy běžnou tržní prodejní cenu, a nakonec ten projekt musela odpískat. Stavět dostupné byty, to je umění svého druhu. Musíte mít know-how, jak navrhnout dispozice bytů, aby fungovaly, a zároveň abyste efektivně vytěžil tu hmotu objektu, kterou máte k dispozici.

Dnes stojí každý m2 bytu v Praze v průměru 125 tisíc korun. Za tři m2 bytu, které nezkušenému architektovi vyjdou navíc třeba v předsíni, si můžete koupit auto. Navrhovat dispozice bytů efektivně zdaleka neumí každý architekt. Tak jako cokoli jiného to obvykle umějí lépe dělat ti lidé, kteří s tím mají mnohaleté každodenní zkušenosti, a to jsou architekti, kteří se celá desetiletí specializují na práci pro developery.

Závěr

A šlo by to i tady v Čechách, jen by obce musely skutečně chtít. My se většinou setkáme s tím, že jsou městské části naší nabídkou nadšené, ale ztroskotá to na neuvěřitelné byrokracii a složitosti toho procesu, který to na straně obce provází. Zrealizovat u nás cokoli ve spolupráci obce se soukromým sektorem je dnes v podstatě nemyslitelné. To je to, co se musí změnit. My to zatím nevzdáváme. Chceme tak vlastně pomoci zkultivovat náš domácí trh, který je paradoxně dnes nejméně transparentní ze všech, kde podnikáme.