Starý nebo nový byt?

Tuto otázku si zajisté pokládá nejeden člověk, který hledá nové bydlení. Při rozhodování musíme zohlednit hned několik faktorů. Při dnešním zdražování budeme zajisté jako první hledět na cenu energií, potažmo zateplení bytu, ale neměli bychom zapomínat ani na umístění obydlí.
Jaké jsou tedy výhody a nevýhody? Na to se podíváme v dnešním článku.

Nový byt

U nových bytů je nespornou výhodou to, že se člověk může ihned nastěhovat do moderního a čerstvě zrekonstruovaného bytu. Samozřejmě při dnešních cenách energií lidé stále více hledí na energetickou náročnost, vyšší standard a lepší životnost.
Klienti se zaměřují na to, kolik je bude stát provoz nemovitosti, chtějí proto úsporná řešení, jako jsou fotovoltaické panely, řízené větrání s rekuperací, recyklace vody, fototermické panely pro předehřev teplé vody a další.
Novostavby jsou navíc mnohem lépe zaizolované a tím se výrazně snižuje potřeba na vytápění.

Ovšem s tím, že se člověk nastěhuje do nového, se pojí i riziko toho, že případné vady se objeví až při zabydlení se, může se jednat o nedostatečné odhlučnění, praskliny ve zdech a podobné nešvary. Negativem u novostaveb může být jejich umístění. V drtivé většině případů se totiž nachází na okrajích měst, kde může být špatná dostupnost a nedostatek služeb.
Navíc u novostaveb se může během následujících let měnit okolí.

Starý byt

Velkým plusem u starého bytu je bezesporu pořizovací cena, která je i po připočtení případné rekonstrukce nižší, než pořízení nového bytu. Předpokládá se, že cenový rozdíl mezi staršími a novými byty se vyšplhá až na 30 procent.
Jedním z klíčových bodů je i lokalita. V tomto ohledu si výrazně lépe vedou starší byty, ty se totiž ve většině případů nachází na místech, která jsou dobře dostupná, ať už automobilem či MHD, okolí nabízí kulturní vyžití, kavárny, restaurace, obchody, školy a tak dále.

Než se ale kupující rozhodne pro starší byt, je třeba zohlednit celkový stav bytového domu, problémů může být několik, od oken, kterými utíká teplo, přes špatnou střechu až po nevyhovující výtah.
Straší byty v panelových domech, z nichž některé byly vystavěny před více než 70 lety, mají úplně jinou technologickou úroveň a životnost, než byty které se staví v současné době.

Jak se tedy rozhodnout?

Jaký z toho tedy vyvozovat závěr? Z hlediska pořizovací ceny se jistě vyplatí starší byt, u kterého se může prodražit případná rekonstrukce. V novém bytě nás rekonstrukce nečeká, ale po nějaké době užívání se mohou ukázat jisté vady, které bude možná třeba opravit. Samozřejmě záleží na finančních možnostech zájemců.

Odpověď na tuto otázku tedy nemůže být jednoznačná. Starý byt má své osobité kouzlo, je protnut historií, zatímco nový byt na svou historii teprve čeká. Záleží tedy na preferencích každého jedince, pro kterou z těchto variant se rozhodne.