V letošním roce přibude lidí žijících v nájmu

Počátkem tohoto roku se o nájemné bydlení ucházelo více lidí, než v loňském roce. Největší zájem o pronájem je samozřejmě v Praze, kde na jednu nabídku nájmu reaguje v průměru 43 zájemců. Na druhém a třetím mstě je Brno a na třetím Plzeň, kde na jeden inzerát reaguje 17 lid.

Dle expertů bude v nájmu do roku 2030 bydlet čtvrtina Čechů. Tohoto trendu budou využívat developeři a majitelé činžovních domů, kteří začnou zlepšovat kvalitu pronajímaných bytů a domů, budou nabízet zlepšení nabízených služeb, aby lidi motivovali k bydlen v nájmu.

Velké oblibě se poslední dobou těší hlavně kompletně vybavené byty, za které si jdou lidé mnohdy ochotni i připlatit. Může za to hlavně dnešní rychlá doba, kdy se každý raději spokojí s bytem, o který už se nemusí moc starat a místo složitého zařizování se spokojí s tím, co je.

Dispozičně je největší zájem o byty 2+KK s plochou nad 45 m2, hned v těsném závěsu jsou byty 1+KK nebo 1+1. Roste zájem o rodinné byty s větší podlahovou plochou, ovšem zde už je nabídka nižší.

Do tohoto roku žila spousta lidí v nájmu jen provizorně, nyní ale zjišťují, že i přes mírný pokles úrokových sazeb nedosáhnou na vlastní bydlení a proto hledají spíše dlouhodobé nájmy na co nejdelší dobu. Situaci nezlepšují ani stále rostoucí náklady na bydlení.

V minulém roce začal trend stěhování obyvatel měst na periferie. Zatímco v centrech měst dochází k vyšší poptávce po nabízených bytech, než k jejich nabídce, lidé se raději spokoj s pronájmem v dobré dojezdové vzdálenosti, který je mnohdy prostornější a levnější. Stále častějším jevem v poslední době je i bydlen ve dvougeneračních domech, či různé formy spolubydlení.

Například v Praze se ceny nájmu za metr čtvereční pohybuje okolo 395 Kč. Pokud si tedy rozhodnete pronajmout byt například o velikosti 70 m2, zaplatíte měsíčně 27.650 Kč bez záloh na energie a služby. Čistá mzda v Praze činí 40.671 Kč. To tedy znamená, že člověk vydělávající průměrnou mzdu by 68 % svého příjmu utratil za bydlení

Za poslední dva roky pozorujeme růst cen nájemného, který se sice koncem loňského roku zastavil, ale první čtvrtletí roku 2024 nám ukázalo, že ceny opět mírně rostou.

Naše realitní kancelář se na pronájmy specializuje celou dobu své existence a v poslední době zaznamenáváme nebývalý zájem zájemců o pronájmy.