Hledáte nového nájemníka, možná už jste s nějakými potencionálními absolvovali prohlídku, ale nikdy to nebylo úplně ono? Jak vybrat toho správného, bezproblémového, solventního…? Přinášíme pár tipů, na co se při výběru zaměřit.
1. Vyjasněte si, pro koho je nemovitost vhodná
Pokud pronajímáte byt 1+kk a na prohlídku Vám přijde rodina se dvěma dětmi, může Vám být jasné, že to asi ti ideální nájemníci nebudou…
2. První dojem
První dojem si stihneme vytvořit během velmi krátké chvilky. Někteří uvádějí, že na „zkažení“ prvního dojmu má člověk pouhé 3 sekundy, někdo uvádí, že stačí 7 sekund. Věnujte pozornost podávání ruky. Při podávání ruky by člověk neměl odklánět zrak, ruka by měla být podána přiměřeně důrazně, nikoli mdle, jak se říká „leklá ryba“. Dále si všimněte očního kontaktu. Vyhýbání se očnímu kontaktu je často bráno jako důvod k podezření, že dotyčný lže, něco tají, že se stydí, bojí, je nejistý atd. A určitě dejte pozornost i tomu, jak potencionální nájemník vypadá. Přišel na prohlídku špinavý, nebo v roztrhaném oblečení? To o něm asi nic pozitivního nevypovídá…
3. Ptejte se
Solventní nájemník by neměl mít problém Vám odpovědět na jakékoliv otázky, které jsou s pronájmem nemovitosti spojené. Určitě by neměl mít problém Vám říci, zda a kde pracuje, v případě, že se jedná o studenta, měl by Vám sdělit, jakou formou bude nájem financovat.
Mělo by vás zajímat také to, kolik lidí bude v bytě žít, zda mají zvířata, kouří… V neposlední řadě přihlédněte i k tomu, jak zájemci komunikují. Zda odpovídají na zmeškané hovory, SMS, či emaily, jakým způsobem se vyjadřují, zda se s předstihem omluví v případě zpoždění apod.
4. Důvěřujte, ale prověřujte
Jakmile naleznete vyhovujícího nájemníka, se kterým si sednete, pak doporučuji si prověřit, zda nemá zápis v insolvenčním rejstříku, trestním rejstříku a centrální evidenci exekucí. To jednoduše zjistíte, do pár minut online, za malý poplatek u poskytovatelů této služby. Solidní nájemník nebude mít problém Vám předat kontakt na předchozího pronajímatele, může od něj mít i doporučení, nesolidní se bude vykrucovat. Pořád mějte na mysli, že člověku, kterého znáte jen pár desítek minut, svěřujete do užívání svou nemovitost na dlouhou dobu.
5. Méně je někdy více
Mnohdy se vyplatí požadovat o trochu nižší nájemné, protože tak budete mít šanci vybrat si z více zájemců toho nejlepšího. Je lepší najít solventního nájemce se stabilní prací, který bude mít zájem o dlouhodobý pronájem. Mít někoho spolehlivého se vám vyplatí rozhodně více než stálé hledání někoho nového. Ušetříte si tím mnoho starostí, času a ve výsledku i peněz.