Zlevňují nemovitosti?

Zatímco, ještě před dvěma lety, bylo na trhu s nemovitostmi více zájemců o vlastní bydlení, než nabídek, se nyní situace obrátila. Hlavním důvodem je výrazné zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů. Průměrná hypoteční sazba se lehce snížila, ale zůstane stále nad pěti procenty. Podobně vysoké hypoteční sazby tu byly již v roce 2008, v té době ovšem byly nemovitosti třikrát až čtyřikrát levnější.

V současné době si cenu nemovitosti diktují kolikrát i sami kupující. Tento faktor se projevil na rozdílu mezi nabízenou a realizovanou cenou nemovitostí, ta se nyní pohybuje zhruba na deseti procentech. V praxi to znamená, že kupující odkoupí nemovitost o desetinu levněji, než za jakou ji prodávající původně nabídl.

Oproti roku 2021 je výrazně nižší poptávka, nejen kvůli výrazně dražšímu financování, ale i z důvodu obav ze strany potenciálních kupujících.

Realizované ceny bytů i domů klesly od druhé poloviny loňského roku o jedenáct procent.

V přechozích letech činil rozdíl mezi nabídkovou a realizovanou cenou maximálně pět procent, nyní se například ve Středočeském kraji vyšplhal až na dvanáct procent, deset procent v Jihočeském kraji a devět procent v kraji Ústeckém. V ostatních krajích se rozdíl drží mezi 6 až 8 %. Naopak nejmenší rozdíl, jen tři procenta, je na Vysočině a v Libereckém kraji.

Kromě cen nemovitostí letos klesl i samotný objem prodejů bytů, meziročně klesl téměř o polovinu.

Také ceny nemovitostí kolísají.

  1. Ceny bytů dosáhly svého vrcholu loni v březnu, kdy se prodával m2 průměrně za 78.727,- Kč, inzerovaná cena se pohybovala na 81.331,- Kč. Rozdíl mezi nabídkou a realizovanou cennou byl 3,31 %.
  2. Ceny domů maxima dosáhly v květnu loňského roku, s průměrnou cenou 39.645,- Kč za m2, domy se v té době nabízely za 40.986,- Kč za m2.

Pokud ČNB ponechá REPO sazbu stále na sedmi procentech, ceny budou v příštích měsících spíše stagnovat a nebude nás tedy čekat růst ani pokles.