Za kolik pronajmout byt?

 Rozhodli jste se pronajímat byt a teď přemýšlíte, jaká je adekvátní cena za Vaši nemovitost? Co vše zohlednit v ceně nájmu? Jak stanovit cenu tak, aby to nebylo málo a ani moc, se Vám pokusíme poradit v tomto článku.

 Pokud se snažíte zjistit za kolik pronajmout Váš byt, asi první co uděláte je, že se podíváte na ceny nemovitostí ve Vašem okolí a podle toho určíte cenu za Váš byt. To je sice možnost, ale při stanovování nájemného je potřeba zohlednit více faktorů.

Co vše ovlivňuje výši nájemného?

 Cenu bytu ovlivňuje především lokalita. Za byt v centru Prahy si určitě můžete říci vyšší cenu nájemného, než za byt na vesnici. Dalším faktorem je velikost bytu, čím větší byt, tím větší nájemné. Cenu může zvýšit i přítomnost balkónu, terasy, garáže, sklepa, anebo třeba zahrady. Další faktor, který výrazně ovlivňuje cenu bytu, je jeho stav. Zda je byt po rekonstrukci, nebo v původním stavu, má nová okna, je zateplený atd. A velkou roli hraje i to, zda byt pronajímáte vybavený, nebo ne.

Nižší cena nájemného

 Pokud se rozhodnete, že zvolíte nižší cenu nájemného, než je v okolí za podobný byt běžné, může to mít i své výhody. Určitě nebudete dlouho čekat na nového nájemníka. Zájemců se Vám bude ozývat více a vy budete mít „větší výběr“. Ale je tam i riziko toho, že zvolíte nevhodného nájemníka. Jak vybrat solventního nájemníka se dočtete v našem článku zde. Další plus může být, že nájemník, který platí nižší cenu nájmu, zůstává zpravidla v bytě déle a nemá přehnané nároky na pronajímatele ohledně údržby bytu.

Vyšší cena nájemného

 Pokud se rozhodnete cenu nájmu stanovit vyšší, pravděpodobně si budete muset na nového nájemce počkat déle. Je třeba také počítat s tím, že pokud budete mít byt měsíc, dva prázdný, budete muset cenu za energie uhradit ze své kapsy.

 Pokud najdete nájemce, hrozí, že jeho pobyt nebude dlouhodobý, jelikož se přestěhuje ihned, jak najde výhodnější bydlení. Majitelé bytů často stanovují vyšší nájemné, aby odradili nízkopříjmové nájemce, ale paradoxně s „neplatiči“ bojují právě ti pronajímatelé, kteří mají nájem vyšší.

Jak tedy nejlépe vypočítat cenu nájmu?

 Pro výpočet můžete použít různé kalkulačky pro výpočet nájmu, které najdete na internetu, anebo se můžete s pronájmem obrátit na realitní kancelář, která Vám adekvátní cenu za Váš byt vypočítá. Realitní kancelář má v této oblasti rozhodně větší zkušenosti a poradí Vám, co vše přesně máte zohlednit u svého bytu a jaká je adekvátní cena vzhledem k situaci na trhu.